Jesteś tutaj:   CYKLOiD.pl


Zapowiedź wyprawy Skandynawia 2014

Autor  | Opublikowano: 27-maj-2014 | Odsłony 1431
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skandynawia 2014

Skandynawia 2014 to samotna ekspedycja polegająca na połączeniu klasycznej wyprawy rowerowej ze zdobywaniem najwyższych wzniesień i szczytów Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Danii. Szczyty należą do Korony Europy.

 • Termin wyprawy : czerwiec, lipiec, sierpień 2014
 • 8000km, 9 krajów, 8 szczytów, Nordkapp
 • Trasa: Lublin, Warszawa, Mińsk, Wilno, Tallin, Helsinki, Rovaniemi, Kiruna, Trondheim, Molde, Oslo, Goeteborg, Kopenhaga, Rostock

Startuje dosyć nietypowo, z Lublina. Polska wschodnia to wciąż mało uczęszczane przeze mnie rejony. Planuję przejazd przez Kazimierz nad Wisłą, wieś Damianów, chwilowy postój w stolicy a na pożegnanie z Polską zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego. Dalsza trasa prowadzi przez najwyższe wzniesienia Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Z Tallina do Helsinek czeka mnie przeprawa promowa. Przed Finlandię przejadę jak po linii na północ aż do Przylądka Północnego Nordkapp po drodze zwiedzając miasto Rovaniemi i mijając koło podbiegunowe. Po zdobyciu Nordkapp skieruję się na południowy zachód wchodząc na najwyższe szczyty Finlandii i Szwecji.

Dalej zamierzam wjechać na najwyższą drogę Juvasshytta 1846m.npm oraz wejść na szczyt – Galdhopiggen 2469m.npm, najwyższą górę Norwegii i całej Skandynawii. W Norwegii czekają mnie również inne ciekawe atrakcje jak najbardziej znana i kręta droga zwana „Drabiną Troli” – Trollstigen czy klif Preikestolen sięgający ponad 600m ponad fiordem Lysefjord. Z Goteborga z Szwecji promem przepłynę do duńskiego miasta Frederikshavn. Kierując się na południe odwiedzę Kopenhagę. Duńska stolica znana jest przecież z najlepszych dróg rowerowych na świecie.

W Norwegii w regionie Oppoland znajduje się miasteczko Vang nad jeziorem o tej samej nazwie. To właśnie z tego miejsca został przeniesiony drewniany kościółek Vang który obecnie stoi w Karpaczu. Oczywiście wioskę Vang również odwiedzę.

Przejadę też przez dwa miasta partnerskie Jeleniej Góry czyli mojego miasta rodzinnego. Valkeakoski w Finlandii oraz Randers w Danii.

Na całej trasie jest kilka spornych miejsc. Na przykład Nordkapp wcale nie jest najbardziej wysuniętym przylądkiem na północ. W Finlandii najwyższym punktem kraju wcale nie jest szczyt a zbocze góry Haltiatunturi której wierzchołek leży w Norwegii. Na Litwie oraz w Danii różnice pomiędzy najwyższymi wzgórzami to niecały metr więc postanowiłem „zaliczyć” trzy pierwsze wzniesienia tych państw szczególnie,  że leżą w bardzo bliskiej odległości względem siebie.

Jako ciekawostkę dodam jeszcze pomysł odwiedzenia wszystkich polskich wiosek które w nazwie mają moje imię. Trzy z nich już zwiedziłem. Są to Damianowo, Damianowice (Woj. Dolnośląskie) i Damiany (Woj. Świętokrzyskie).
Kolejna wioska znajduje się w Województwie Mazowieckim i jest to Damianów.

Cele wyprawy:

- Białowieski Park Narodowy

- Białoruś – najwyższy punkt Białorusi – Gora Dzerzhinskaya – 345m.npm
- Estonia – najwyższe wzniesienie Estonii – Suur Munamägi – 318m.npm
- Łotwa – najwyższe wzniesienie Łotwy – Gaizikalns – 311m.npm
- Litwa – najwyższe wzniesienia Litwy – Aukštasis Kálnas / Juozapinės Kalnas – 294m.npm

- najwyższy szczyt Norwegii i całej Skandynawii – Galdhopiggen 2469m.npm
- najwyższy szczyt Szwecji – Kebnekaise 2117m.npm
- najwyższy punkt Finlandii – Halti Háldi 1328m.npm
- najwyższy szczyt Finlandii – Ridnitsohkka 1317m.npm
- najwyższe punkty Danii – Yding Skovhoj 172,5m.npm, Møllehøj 170m, Ejer Bavnehoj 170m

- Przylądek Nordkapp (North Cape) – oraz Knivskjellodden
(najbardziej na północ wysunięte miejsca w Europie w kole podbiegunowym)
- DrabinaTroli – najbardziej znana i kręta droga Skandynawii
- najwyższy podjazd Skandynawii – Juvasshytta 1846m.npm

mapa1

Przy granicy z Białorusią znajdują się dwa najwyższe wzgórza na Litwie – JózefowaGóra (lit. Juozapinės kalnas) o wysokości 292,7m npm. i WysokaGóra (lit. Aukštàsis kálnas) 293,84m npm.

Haltiatunturi lub Halti (lap. Háldičohkka) – najwyższy punkt (1328 m) Finlandii. Góra ma w rzeczywistości 1365 m wysokości, ale jej szczyt znajduje się już za granicą, w Norwegii (gdzie nazywany jest Ráisduattarháldi). Najwyższym szczytem (ale nie punktem) Finlandii jest Ridnitsohkka, o wysokości 1316 m około 3km od Haltiatunturi

YdingSkovhøj – najwyższy oficjalnie uznany punkt Danii. Znajduje się na wysokości 172,54 m n.p.m., jeśli liczyć go razem z kurhanem nagrobnym z epoki brązu. Wysokość samego wzgórza, bez kurhanu, wynosi 170,77 m n.p.m. Najwyższym naturalnym wzniesieniem jest Møllehøj (170,86 m n.p.m.).

Sognefjord (Sognefjorden) – drugi pod względem długości fiord na świecie, najdłuższy w Norwegii. Znajduje się w okręgu Sogn og Fjordane. Fiord zaczyna się około 72 km na północ od Bergen i ciągnie się 203 km w głąb lądu, aż do wsi Skjolden. Najgłębszy punkt fiordu znajduje się 1 308 metrów poniżej poziomu morza, a jego szerokość waha się od 1,5 do 6 km.

Sognefjellet – przełęcz drogowa na drodze nr 55 łącząca Lustrafjorden z Ottadalen, pofalowana droga

Lysefjord – “jasny fiord” o długości 42km, ze skalistymi ścianami przekraczającymi 1000m. W związku z tym, że zbocza są najczęściej zbyt strome do jazdy samochodem, głównym środkiem komunikacji umożliwiającym mieszkańcom przemieszczanie się są łodzie. Wyjątkiem jest niecodzienna – bardzo kręta i stroma (27 ostrych zakrętów), droga prowadząca z Lysebotn, która pokonuje różnicę poziomów wynoszącą około 900 m.

Preikestolen – klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu.

DamianDrobyk.pl

Witam, nazywam się Damian Drobyk, jestem z Jelenie Góry. Od wielu lat aktywnie jeżdżę na rowerze MTB, na zawodach rowerowych a także na wyprawach po Europie. Zdobywam Koronę Gór Europy oraz podjazdy rowerem powyżej 2000m n.p.m. Moim celem są najwyższe, najtrudniejsze i najbardziej kręte drogi Świata.

www.DamianDrobyk.pl

Artykuły powiązane

 • Wyprawa Skandynawia 2014 by Damian Drobyk - Podsumowanie

  Wyprawa dookoła Skandynawii zakończona. Dokładnie dwa miesiące podróży i przejechane rowerem 8277 kilometrów przez dziewięć krajów. Ponieważ wyprawa była połączona ze zdobywaniem wierzchołków do Korony Europy udało mi się zdobyć najwyższe wzniesienia i szczyty Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii. Najtrudniejszy do przejścia okazał się szczyt Szwecji - Kebnekaise 2117m.npm, ze względu na sporą odległość marszu – około 60km. Najwyższy szczyt Norwegii i całej Skandynawii - Galdhopiggen mimo sporej wysokości 2459m.npm nie był zbyt wymagający. Na trasie przez Skandynawię nie mogło zabraknąć bardzo popularnego miejsca na północnym krańcu Europy czyli słynnego Nordkapp jednego z dwóch najdalej na północ wysuniętych miejsc starego kontynentu. 

 • Trasa rowerowa szlakiem Jadźwingów

  Autor:

  Położona w północno-wschodnim krańcu Polski Suwalszczyzna ze swoim pięknym krajobrazem i zróżnicowaną rzeźbą terenu zachęca do odwiedzenia. Bogactwo form polodowcowych, lasów oraz liczne jeziora wpływają na atrakcyjność tego regionu, który łączy cechy terenów podgórskich z nizinnymi pojezierzami. Jazda rowerem przez takie tereny nie pozwala na nudę. Stąd wybór na wakacyjny wyjazd rowerowy padł właśnie na Suwalszczyznę

 • Norwegia - nie tylko Nordkapp 2009

  Autor:

  Podróże wielkie i małe towarzyszyły mi od dzieciństwa. Te pierwsze za pośrednictwem mapy, książki lub magazynu. Całe studia marzyłem o podróżowaniu za koło podbiegunowe i dopiero po czterech latach zrozumiałem co zatrzymuje mnie w domu. Strach i lenistwo - największe pasożyty wielkich podróży. Powiedziałem dość i wsiadłem na prom.

Więcej w tej kategorii: « X-ty tydzień za nami

CYKLOID PRO

Projektowanie serwisów internetowych

logo-CykloidPRO-270