Jesteś tutaj:   CYKLOiD.pl


Wyprawa ski-tour'owa :: Mapy i punkty GPS

Opublikowano: 15-marzec-2004 | Odsłony 2800
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opis używanych przez nas map, współpraca z odbiornikami gps (siatki, układy współrzędnych, waypointy z parku Urho Kekkonen)

MAPY

Szczegółowe mapy topograficzne terenów Finlandii oferuje m.in. firma Genimap (niektóre mapy są sprzedawane z logo Karttakeskus ale to to samo). Dla nas najbardziej przydatnym był arkusz Sompio-Kiilopää, obejmującym obszar od Saariselki do Lankojärvi.

Obszar przyległych terenów obejmują arkusze Hammastunturi-Saariselkä (1:100000), Sokosti-Suomujoki (1:500000), Koilliskaira (1:100000) oraz Savukoski-Tuntsa (1:100000). Można je kupić w większych księgarniach oraz w informacji turystycznej danego regionu. Cena jednego arkusza to 14 EUR.

Podziałka, w jakiej zostały wykonane mapy jest wystarczająca do określenia położenia we wspomnianym obszarze. Ponieważ rzeźba terenu nie jest urozmaicona, to w przypadku istnienia pokrywy śnieżnej i słabej widoczności, wyznaczenie kierunku marszu nie jest zadaniem trywialnym. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wspomaganie nawigacji za pomocą odbiornika gps. Dostępne w handlu mapy Finlandii (i używane przez nas) opracowane zostały w układzie współrzędnych Finland Hayford i siatce kilometrowej KKJ. Niestety na żadnej z map nie ma tych informacji, co może niedoświadczonym sprawić odrobinę kłopotu.

Aktualnie przyjętym układem odniesienia, używanym jako domyślny w odbiornikach gps, jest WGS84 (World Geodetic System 1984). W przypadku niewłaściwej konfiguracji odbiornika, błąd wyznaczenia położenia może być bardzo duży.

KONFIGURACJA ODBIORNIKA GPS

W odbiorniku gps wybieramy układ odniesienia (map datum) jako "Finland Hayford" lub definiujemy własny z parametrami DX=-75, DY=-230, DZ=-89, DA=-251, DF=-0.1419270 (podaję wg informacji na stronie Eino Uikkanena).

Z siatką są większe problemy, ponieważ siatka KKJ ma 6 stref, co 3 stopnie. W zależności od długości geograficznej musimy wybrać odpowiednią strefę. Sęk w tym, że w znanych mi odbiornikach garmina jest tylko jedna siatka "Finnish Grid". Siatka ta, zwana KKJ27, należy dla strefy 3 leżącej wokół południka 27°.

Używane przez nas mapy leżą właśnie w strefie 3, więc konfiguracja nie nastręcza problemów. Dla map innych rejonów należy zdefiniować własną siatkę (user grid) wg tabeli poniżej:

Strefa Longitude origin Scale False E False N
0 18° 1 500000 0
1 21° 1 1500000 0
2 24° 1 2500000 0
3 27° 1 3500000 0
4 30° 1 4500000 0
5 31° 1 5500000 0

Zainteresowanych dłuższym opisem zachęcam do przeczytanie odpowiednich artykułów na podanych niżej witrynach.

WAYPOINT

Pewną liczbę punktów charakterystycznych tj. szczyty, bramki w ogrodzeniach, chatki, wiaty, miejsca ognisk itp. wyznaczyliśmy z zeskanowanych i odpowiednio skalibrowanych arkuszy. Zainteresowani mogą pobrać plik w formacie OziExplorer. Zawiera on także punkty zebrane w terenie i miejsca takie jak porty, stacje kolejowe itp. Plik ten może być wykorzystywany do niekomercyjnych celów, z zachowaniem pełnych informacji o źródle.

PRZYDATNE LINKI

www.genimap.fi

Witryna przedsiębiorstwa wydającego mapy obszaru Finlandii i innych państw.

Eino Uikkanen homepage

Szczegółowe informacje o układzie KKJ

Paul Schuurmans homepage

Strona domowa miłośnika Finlandii. Opisy tras, wykorzystania gps w turystyce, odnośniki do interesujących miejsc w sieci.

Artykuły powiązane

  • Wyprawa Skandynawia 2014 by Damian Drobyk - Podsumowanie

    Wyprawa dookoła Skandynawii zakończona. Dokładnie dwa miesiące podróży i przejechane rowerem 8277 kilometrów przez dziewięć krajów. Ponieważ wyprawa była połączona ze zdobywaniem wierzchołków do Korony Europy udało mi się zdobyć najwyższe wzniesienia i szczyty Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii. Najtrudniejszy do przejścia okazał się szczyt Szwecji - Kebnekaise 2117m.npm, ze względu na sporą odległość marszu – około 60km. Najwyższy szczyt Norwegii i całej Skandynawii - Galdhopiggen mimo sporej wysokości 2459m.npm nie był zbyt wymagający. Na trasie przez Skandynawię nie mogło zabraknąć bardzo popularnego miejsca na północnym krańcu Europy czyli słynnego Nordkapp jednego z dwóch najdalej na północ wysuniętych miejsc starego kontynentu. 

  • Jak przetrwać zimę, czyli do czego wykorzystać nierowerową pogodę

    Autor:

    Kiedy skończy się wreszcie ta zima? To pytanie stawia sobie pewnie niejeden amator dwóch kółek, szczególnie gdy zima nie odpuszcza i opady śniegu nękają nas jeszcze pod koniec kwietnia. Śnieg w takich okresach jest zwykle mokry, a jazda rowerem w śnieżnej brei do przyjemności nie należy, choćby w kalendarzu była już wiosna.

    Śnieżna zima to wymarzony okres do uprawiania sportów zimowych, takich jak różne odmiany narciarstwa czy snowboardingu. Sporty te dają równie dużo satysfakcji co jazda rowerem, a przy okazji całkowicie odciągają naszą uwagę od przykrych konsekwencji zimy.

    Co zrobić by zima minęła niepostrzeżenie? Jak wykorzystać efektywnie tę porę roku?

  • Skandynawia rowerem 2008

    Autor:

    Pierwsze plany wyprawy do Skandynawii sięgają naszych czasów licealnych, gdy dopiero rozpoczynaliśmy przygodę z rowerami i turystyką aktywną. Przez szereg lat zamiary te były trudne do zrealizowania ze względów czasowych, finansowych czy po prostu z braku doświadczenia w organizacji przedsięwzięć na tak dużą skalę.

    Nadszedł jednak czas końca studiów i gdy zawisło nad nami widmo pracy zawodowej i wiążących się z tym ograniczonym możliwości czasowych, zdecydowaliśmy, że jest to najwyższa pora na realizację dawnych zamierzeń. Planowanie trasy rozpoczęliśmy od wyszukania najciekawszych miejsc na Półwyspie Skandynawskim i szybko zorientowaliśmy się, że atrakcje wystarczyłyby na niejedną, a trzy wyprawy.

CYKLOID PRO

Projektowanie serwisów internetowych

logo-CykloidPRO-270